1 lipca 2016 r. weszła w życie nowelizacja Ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), która w istotny sposób zmienia funkcjonowanie i rozliczanie małych instalacji fotowoltaicznych – dla inwestorów indywidualnych, np. dla właścicieli domów jedno- i dwurodzinnych.
Nowe przepisy dotyczą instalacji już istniejących, jak i tych, które dopiero zostaną wybudowane.
W nowelizacji Ustawy o OZE zlikwidowano wcześniej zapisane: taryfy gwarantowane i net metering. Zastąpiono je tzw. opustami.
Prąd słoneczny wykorzystywany jest do zasilania odbiorników energii elektrycznej w budynku. Nie jesteśmy w stanie skonsumować go w całości, więc nadwyżki odprowadzamy do publicznej sieci energetycznej. 80% naszego prądu słonecznego możemy z niej odzyskać. Pozostałe 20% to, można powiedzieć, opłata za jej przechowywanie.
Opust liczony jest od części zmiennych na rachunku – opłata za energię elektryczną i dystrybucję, ale bez opłat stałych.
W ten sposób, znowelizowana Ustawa o odnawialnych źródłach energii promuje maksymalne wykorzystywanie prądu słonecznego na potrzeby mieszkańców – na własne potrzeby. Nowe zapisy sprawiają przy tym, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną jest jeszcze bardziej opłacalna.